Bir Web Sitesinin IP Adresi, Lokasyon, Whois Bilgilerini Öğrenmek

Spread the love


Bir web sitesinin hangi IP adresinden yayınlandığını, yayınlandığı sunucunun hangi ülkede olduğunu ve alan adının kime ait olduğunu aşağıdaki şekilde tespit edebilirsiniz.

Aşağıdaki web siteleri ve benzer web siteleri ile alan adına whois sorgusu yaparak alan adı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

IntoDNS sitesi, alan adının DNS sunucusundaki kayıtları bize detaylı olarak gösterir.
Alan adının yönelndirildiği nameserver adresleri, mail sunucusunun MX adresleri ve IP adresler ve sayfanın en alt kısmındaki “WWW A Record” başlıklı web sitesinin yayınlandığı IP adresi yada IP adresleri bilgilerine ulaşabiliriz.

http://www.intodns.com/twitter.com

Whois.sc yada DomainTools.com ile açıldığında ilk sayfadan alan adının kimin adına kayıtlı olduğunu, hangi nameserver adreslerine yönlendirildiğini, ne zaman kayıt edildiğini ve ne zaman süresinin dolacağını görebiliriz. Sayfanın üst kısmındaki sekmelerden “Site Profile” içinde site ile ilgili özet istatistiksel bilgiler mevcuttur. Registration sekmesinde hangi domain sağlayıcıdan kaydedildiği, kayıt tarihi ve son kullanım tarihi bilgileri yer alır. Server Stats sekmesinde ise web sitesinin yayınlandığı IP adresi, bu IP adresinin kime  ait olduğu ve sunucunun lokasyon bilgileri yer alır.

http://whois.domaintools.com/twitter.com