CentOS 6.x Root Şifremi Unuttum.. CentOS 6.x Root Şifresi Sıfırlamak

Spread the love

CentOS 6.x kurdunuz ve root şifrenizi unuttunuz.
CentOS 5.x e kadar olan klasik single mod açarak passwd komutu ile şifrenizi değiştirmeyi denediğinizde başarısız olduğunu göreceksiniz.
Aslında aynı şeyler yapılacak fakat bazı ufak değişiklikler var. Aşağıdaki SunucuDestek.Com makalesinde bu işlemler anlatılıyor.

Aşağıdaki işlemleri adım adım uygulayarak CentOS 6.x işletim sisteminize yeni bir şifre atayabilirsiniz.

İlk önce sunucumuzu runlevel 1 şeklinde yani single mod olarak açıyoruz. Bu işlemi aşağıdaki adımları uygulayarak yapabiliriz.

1. CentOS açılırken GRUB ekranı başladığında (bilgisayarımızın BIOS ekranı geçer geçmez) esc tuşuna basarak ekranı donduralım ve ardından e tuşuna basarak edit moduna geçelim.
2. Karşımıza gelecek olan ekrandan 2. seçeneği üzerine gelerek e tuşuna basarak edit ekranına geçelim.
3. Daha sonra karşımızdaki ekranda bulunan satırın son kısmındaki “rhgb quiet” ifadesini silerek yerine sadece 1 veya -s yazıyoruz ve enter yapıyoruz.
Bu işlemle sunucunuza runlevel 1 modunda yani single-user modda başlamasını emretmiş oluyorsunuz.
4. Az önce 2. satırı seçtiğimiz bir önceki ekrana dönmüş olmamız gerekiyor. Şimdi b tuşuna basarak sunucunun açılmasını bekliyoruz.
Sunucunuz sizden sadece kullanıcı adı isteyecektir root yazarak enter yaptığınızda şifre sormadan direk olarak kök dizine giriş yapmış olmalısınız.
5. Şimdi aşağıdaki klasik komutla şifrenizi değiştirebilirsiniz veya bu modda değiştirmek istemiyorsanız şifresiz giriş için ayarlayabilirsiniz.
# passwd root
Yukarıdaki komuttan sonra enter yaptığınızda sizden 2 defa şifre isteyecektir ikisinede aynı şifreyi yazarak enter yaptığınızda şifreniz belirlenmiş olacaktır.
Son olarak kontrol için sunucunuzu restart edip şifrenizle giriş yapmayı deneyiniz.

İsterseniz aşağıdaki komutla root kullanıcısının şifresiz olarak giriş yapabilmesini sağlayabilirsiniz. Yani root kullanıcısını şifresiz hale getirebilirsiniz.
# passwd -d root
Sunucumuzu yeniden başlatıyoruz ve kullanıcı olarak root yazıp enterlayarak şifresiz bir şekilde giriş yapıyoruz.
Şimdi aşağıdaki komutla yeni bir şifre belirleyerek işlemleri tamamlıyoruz.
# passwd root
yazıp etnerladığımızda bize 2 kere yeni şifreyi soracaktır, ikisinede aynı şifreyi girerek sunucumuzu restart edebiliriz.

Artık sunucumuzun yeni şifresini biliyoruz ve login olabiliriz.