En İyi, En Hızlı VPN, Türkiye İçin VPN Servisleri

Spread the love

“Bu makale SunucuDestek.Com editörleri tarafından yazılmıştır. Kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.”

Son yıllarda VPN servisleri yada hizmetleri popüler hale gelmeye başladı. VPN’in açılımı “Virtual Private Network” yani sanal özel ağ demektir. Ev kullanıcıları genellikle yasaklı olan web sitelerine girebilmek için VPN servislerini kullanmaktadırlar. İş ortamında ise farklı lokasyonlardaki iş sunucuları yada bilgisayarları veya bilgisayar ağları arasında veri transfer için güvenlikli bir bağlantı şekli olarak VPN tercih edilir. VPN’in ortaya çıkış mantığı bu ikinci seçenekteki farklı lokasyonlardaki 2 ağı birbirine güvenli bir şekilde bağlamak ihtiyacından ortaya çıkmıştır.

Biz şimdi özellikle ev kullanıcıları için ücretli VPN hizmeti sağlayan servislerden en popüler olanlarını kısaca hizmet değerlendirmesi ve ardından fiyat/performans olarak karşılaştıracağız.


Bir çoğumuz VPN servisleriyle Türkiye’de 2007 yılında youtube.com sitesine erişimin mahkeme kararı ile engellenmesi sonrası tanıştık. vtunnel vb siteler üzerinden erişimi yasaklanmış olan sitelere erişebildik. Daha sonra VPN servisleri ortaya çıkmaya ve bilgisayarınıza kurduğunuz bir yazılım ile erişimi yasaklanmış sitelere her zaman yaptığınız gibi normal bir şekilde tarayıcınız üzerinden erişebileceğiniz ortamı ücretli ve ücretsiz olarak sunmaya başladılar.

VPN programınızı çalıştırdığınızda bilgisayarınız VPN servisinin bir sunucusuna bağlanır ve tüm internet içerikleri bu sunucu üzerinden size ulaştırılır. Böylece siz İstanbul’da iken youtube.com üzerinden izlediğiniz klip size Almanya’daki bir sunucudan gönderilmiş olur. Bu durumda youtube.com sitesine girmenizi engelleyen sistemi kandırmış olursunuz. Siz aslında VPN servisinin sunucusuna bağlısınız ve tüm içerikler o sunucu üzerinden size ulaşıyor olur. Sizi izleyen sistem sizin VPN servisinin sunucusuna bağlandığınızdan başka bir bilgi edinemez. Gelen ve giden trafikte şifrelenmiş olduğunda (ki genellikle böyledir) trafiğiniz yüksek oranda güvenlik altında ve takip edilemez olur.
Bu sistemi sadece siz değil hackerlarda kullanmaktadır. Bu şekilde internette illegal işler yapan kişiler yerlerinin ve kimliklerinin tespit edilebilmesinin önüne geçmiş olurlar. Bazı VPN servisleri loglama yapmadığı için trafikle ilgili her hangi bir kayıtda tutulmamaktadır. Tabi ki çoğu servis loglama yapmaktadır bu nedenle rahatça illegal işler yapabileceğinizi düşünmeyin.

Kısaca ve basitçe VPN nedir, ne amaçla kullanılır, VPN neden çıkmıştır sorularına yanıt vermiş olduk.

Şimdi gelelim popüler VPN servislerinin bize sunduklarına, fiyatlarının ve performanslarının karşılaştırılmasına.
Fiyat/performans kriteri aldığımız tüm hizmetler gibi VPN hizmetinde de önemlidir. Ucuz olduğu için aldığımız bir VPN hizmeti bağlantı problemleri, kopmalar, düşük hız veya yavaş bağlantı problemleri nedeniyle canımızı sıkabilir.
Bu nedenle öncelikle bizi tatmin edecek performansı sağlayacağından emin olduğumuz bir VPN servisine abone olmamız önemlidir.
Aşağıda performansı yeterli görülen VPN servisleri fayda/maliyet sıralamasına göre yer almaktadır.
Yeni servisler test edildikçe listeye eklenecektir. Listede yer almayıp testleri tamamlanan servisler zaman müsait oldukça
listeye eklenecektir.

1# VPNunlimited  –  KeepSolid  –   https://www.vpnunlimitedapp.com – SD Editör Seçimi!
Avrupa, Amerika ve uzakdoğu bölgelerinde pop noktaları bulunan fiyat performans oranı en iyi VPN servisi.
Bağlantı ve kopma problemi yaşamadan genellikle yüksek hızlarda erişim sağlanabiliyor. Bilgisayar ve cep telefonu için uygulamaları mevcut. Bir paket satın aldığınızda ister bilgisayar ister cep telefonu veya tablet toplam 5 farklı cihazda aynı anda kullanabiliyorsunuz. Farklı 5 cihazda aynı anda kullanabildiğiniz için laptopunuza, cep telefonunuza ve tabletinize ayrı ayrı abonelik almak zorunda kalmıyorsunuz. Birkaç kişi aynı hesabı kullanarak maliyeti düşürmenizde mümkün olabilir.
Hizmet kalitesine göre fiyatları en uygun VPN servisi. Güzel bir kampanya yakalayarak diğer servislerin 1 yıllık fiyatlarına 3 yıllık ve biraz daha fazla ödeyerek ömür boyu hizmet alabileceğiniz tek VPN servisi.

2# Hotspot Shield  –  http://www.hsselite.com
Türkiye lokasyonlu müşterilerin en çok tercih ettiği en problemsiz VPN servislerinden bir tanesi.
Fiyatları genellikle makul seviyelerde ve hizmet kalitesi ihtiyaçları karşılayacak düzeyde.

3# Surfeasy – https://www.surfeasy.com
Hizmet kalitesi tatmin edici düzeyde olan başka bir VPN servisi. Fiyatları en uygun servisler arasında olmasada
sadece cep telefonundan kullanmak isteyen kullanıcılarına farklı fiyat alternatifleri sunuyor.

4# PureVPN – https://www.purevpn.com/tr
Hizmet kalitesi diğerler seçeneklere göre Türkiye için ortalamanın altında ve fiyatları diğerlerine oranla daha yüksek.