Hotmail.com , Live.com , Msn.com , Outlook.com Microsoft Mail Hizmetlerini Kullanmayın

Spread the love

Son günlerde birçok kullanıcının gönderdikleri maillar Microsoft’un filtreleri tarafından spam olarak algılanarak hotmail.com , live.com , msn.com , outlook.com adreslerinden mail kullanan kullanıcılara iletlmemekte ve silinmektedir.
Eğer bu sitelerden birinden email adresi kullanıyorsanız işinizle ilgili çok önemli maillarınız size ulaşmadan ve haberiniz bile olmadan silinerek Microsoft filtreleri tarafından yok edilmiş olabilir..

Sadece Microsoft’un mail servisleri (hotmail.com , live.com , msn.com , outlook.com) kendi filtre sistemini kullanmaktadır. Bu filtreler ile kendilerinin belirlediği standartlara uymayan mesajları ve IP adreslerini engellemektedirler. Tüm dünyada kullanılan, açık ve sorgulanabilir, bağımsız blacklist hizmeti veren ve global standartlara göre filtreleme yapan blacklist’ler (filtreler) mevcuttur. Microsoft dışında gmail, yahoo, yandex vb mail servisleri bu blakclist’leri kontrol etmekte ve sadece buralarda spam yaptığı gerekçesi ile listelenen IP adreslerini engellemektedirler. Bu bağımsız blacklist sitelerinde IP sorgulaması ve blackliste giren IP adresinin çıkartılması için başvuru yapılabilmesi mümkündür.

Microsoft ise hangi kriterlere göre çalıştığı anlaşılamayan ve sadece microsoft’un kendi mail servisleri tarafından kullanılan filtreler ile kullanıcılarının mail trafiğini olumsuz yönde etkilemektedir.
Ayrıca microsoft’un kendine ait olan bu sistemde bir IP adresinin veya domainin engellenmiş olup olmadığını sorgulayabileceğiniz, engellenmiş ise sebebini öğrenebileceğiniz ve blacklistten çıkartılmasını talep edebileceğiniz bir alt yapıda bulunmamaktadır.
Dolayısıyla mail trafiğinin bu şekilde aksaması durumunda tedbir ve müdahale şansı olmamaktadır.
Bu nedenlerle sadece microsoft’un kullandığı, sorgulanabilir olmayan ve bir geri bildirim başvuru sistemine sahip olmayan filtreleme sistemini kullanan hotmail.com, outlook.com, live.com, msn.com uzantılı Microsoft mail servisine bağlı mail adreslerinin kullanılmasını önermemekteyiz.
Bu Microsoft hizmetleri yerine gmail.com veya yandex.com kullanmanızı öneririz.