Softaculous Cpanel Menülerinde Görünmüyorsa

Spread the love

Softaculous içinde WordPress, Joomla, PHPBB, MyBB, Geeklog, Drupal, SMF gibi yüzlerce opensource (açık kaynak kodlu) veya ücretsiz scriptin yer aldığı bir paket yazılımdır. WHM/Cpanel veya DiretAdmin kurulu sunucunuza kolayca kurarak müşterilerinizin bu scriptleri tek tıkla kurabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Softaculous kurulumunu yaptınız ve WHM içindeki sol menüde yerini aldı. Gerekli ayarlarıda yaptınız ve kullanıma hazır hale getirdiniz.
Bir bayi (reseller) hesabı altında bulunmayan yani root hesabı altında bulunan domainlerin Cpanel ekranlarında “Software/Services” menüsü altına “Softaculous” iconu gelecektir ve bu müşterileriniz kullanmaya başlayabileceklerdir.

Fakat reseller (bayi) hesapları altında bulunan domainlerin Cpanel menülerine Softaculous gelmeyebilir. WHM içinde bayi paketi oluştururken, daha önceden bayi hesaplarında istenilen özelliklerin kullanılmasını istenilmeyenlerin kullanılamamasını belirleyebildiğimiz özellikler (feature) paketi seçeriz. WHM sol menüde “feature manager” şeklinde aratırsanız karşınıza gelecektir.

Bu feature paketleri ne işe yarar, bir hesap açarken tek tek belirlememiz gereken özellikleri daha önceden belirleyip paket olarak kaydederek hesap oluşturulması sırasında o özellik paketinin ismini seçip hesabı kısa bir sürede oluşturabiliriz.

Bir bayi (reseller) hesabını oluştururken kullandığımız Feture (özellik) paketinde “Instant Installs” seçeneği işaretli değilse o özellik paketi ile açılan bayi hesabı altındaki domainlerin Cpanel menülerinde Softaculous çıkmayacaktır ve o domainlerin sahipleri Softaculous kullanamayacaklardır.

Softaculous destekli ve tek tıkla sitenizi kurabileceğiniz hosting paketlerini alt yapı sponsorumuz HostExper‘den temin edebilirsiniz.

SunucuDestek.Com yazılarının tamamı SunucuDestek.Com editörlerine aittir. Alıntı değildir ve yazının altına “www.sunucudestek.com dan alıntıdır.” ibaresi konulmadan alıntı yapılamaz.