Driver Booster ile Bilgisayar Sürücülerini (Driverlarını) Yüklemek Kurmak Taramak ve Güncellemek

Spread the love

Bilgisayarınızı formatladınız ve elinizde driver (sürücü) CD’leriniz yok. Iobit firması bu probleme pratik bir çözüm sunmuş.
Windows bilgisayarınızın bileşenlerine (donanımlarına) ait birçok sürücüyü içeriyor olacaktır ve bunları otomatik olarak kuracaktır.
Fakat windowsun tüm donanımlarınıza ait sürücüleri içermesi söz konusu olmayacaktır. Windows ses kartınızı, ekran kartınızı, her hangi bir USB aygıtınızı tanımayabilir ve sürücüsünü içermeyebilir. Bu nedenle genellikle (en az) birkaç sürücü eksik kalmaktadır. Bu durumda windows tarafından otomatik olarak kurulamayan sürücüleri kurabilmek için, önce eksik kalan donanımları tek tek tespit etmeniz sonra internetten bu donanımlara ait uygun sürücüleri bulmanız ve indirip bilgisayarınıza kurmanız gerekecektir.

Tabi bunları yapmak bir miktar teknik bilgi gerektirmektedir. Ayrıca bilgisayarınızın yada laptopunuzun kasasını açmanız ve sürücüleri yüklenememiş olan donanımların üzerlerindeki etiketleri inceleyerek markalarını ve model numaralarını tespit etmeniz gerekecektir.

İşte tüm bu işlemlerle uğraşmadan bilgisayarınıza ait donanımları tespit eden, onların en güncel sürücülerini (driverlarını) internetten bilgisayarınıza indirerek otomatik olarak kuran bir yazılımdır Driver Booster. Bilgisayarınıza Driver Booster’ın son sürümünü kurmanız ve TARA butonuna tıklamanız yeterlidir. Driver Booster bilgisayarınızdaki tüm bileşenleri (donanımları) ve sürücüleri (driverları) tarayacaktır, eksik olan sürücüleri tespit edecektir ve listeyecektir. Kurmak istediklerinizi seçerek otomatik olarak kurulmasını sağlayabilirsiniz, hepsi bu kadar.

Driver Booster Makalesi
Driver Booster Makalesi

Driver Booster sadece eksik sürücülerinizi kurmak için kullanılmaz. Ayrıca mevcut tüm sürücülerin versiyonlarını kontrol eder ve daha güncel versiyonları varsa sizi uyarır. İsterseniz tek tıkla bilgisayarınızın tüm sürücülerini güncelleyebilirsiniz.
Bilgisayarlarınızın stabil ve yüksek performansla çalışması için bu işlemi yılda birkaç defa yapmanızı öneririz.

Driver Booster incelemek ve indirmek için iobit firmasının web sitesini ziyaret edebilirsiniz  :  http://www.iobit.com

Driver Booster free versiyonu (ücretsiz versiyonu) bilgisayarınızın sürücülerini taramanızı, eksik olanları kolayca kurmanızı ve eski olanları güncellemenizi sağlamaktadır. Ücretsiz versiyonu eksik sürücülerinizi kolayca kurmanıza izin veriyor. Tüm sürücüleri yedeklemek, sürücüleri daha hızlı indirmek vb. daha fazla özellik için 20 usd civarında bir ücretle lisanlayarak kullanmanızda mümkündür. İhtiyacınız sadece windowsun tanımadığı donanımlarınıza ait sürücüleri tespit ederek kurmak ise ücretsiz versiyonu işinizi görecektir. Aşağıdaki adreste ücretli ve ücretsiz versiyonların arasındaki farklar mevcuttur.

http://www.iobit.com/en/driver-booster-pro.php

Bu tip programlar genellikle güvenilir değildir, kötü niyetli davranırlar. Özellikle nette gezerken yükle bilgisayarının performansı yükselsin gibi vaatler veren programlardan uzak durun. İçlerinden virüs, malware, adware gibi can sıkıcı zararlı yazılımlar çıkabilir. Bilgisayarınıza sürekli reklamlar açan saçma sapan eklentiler yüklerler, tarayıcılarınıza porno site yönlendiricileri eklerler, arama motoru olarak seçtiğiniz google, yandex, bing yerine başka bir arama motorunu ayarlarlar ve o arama motoru ile arama yapmanızı zorunlu kılan saçma sapan böcekler yüklerler. Fakat Iobit firmasının programlarında sakıncalı her hangi bir durum tespit etmedik. Firmanın programlarını güvenle kurarak kullanabilirsiniz.
Iobit firmasının Driver Booster gibi bilgisayar sisteminizle ilgili bakım, onarım, güncelleme işlemleri yapan farklı birkaç programı daha mevcuttur. Bu programlarıda ücretsiz kurarak kullanabilirsiniz.