Alman Strato.com Türkçe Hizmet Vermeye Başladı, Strato Nasıldır, Desteği Var Mı?

Spread the love

Almanya’nın Türk Telekom’u olan Deutsche Telekom AG şirketi konumundaki Strato AG (strato.com) domain kaydı, hosting, kiralık sunucu ve bulut sunucu hizmetileri ile Türkçe  olarakda hizmet vermeye başladı. Şu günlerde Türkiye için bir destek telefonu veya adresi mevcut değil. Site üzerinden girilen destek taleplerine ise ya günler sonra cevap veriliyor yada hiç cevap verilmiyor. Şu anda mevcut strato kampanyası ile yıllık 0,90 dolar (yaklaşık 1 dolar) ödeyerek .com domain alabiliyorsunuz. Fakat bu domaini bir hosting paketi almadan yönetmeniz, başka bir yerde bulunan sunucunuza/hosting paketinize ait nameserver adreslerine yönlendirmeniz mümkün olmuyor. Ayrıca transfer şansınızda yok. Sadece size verdikleri kısıtlı ve sabit değerlerin yer aldığı DNS özelliğini kullanabiliyorsunuz.
Dolayısıyla bu bir kampanyadan daha çok tuzak olarak düşünülebilir.
Klasik Alman şirketlerinde görülen inanılmaz karışık prosedürler, sözleşmeler, kurallar her yerde karşınıza çıkıyor.
Bir destek sistemlerininde bulunmaması aldığınız hizmetle ilgili bir problem yaşamanız durumunda sizi ciddi sıkıntıya sokabiliyor. Sadece basit bir formu doldurarak göndermeniz ve günlerce email adresinize cevap gelmesini beklemeniz gerekebiliyor.

Bu durumda bu firmadan özellikle domain konusunda uzak durmanız önerilir. Strato.com kampanyası ile 1 dolara domain almayı planlarken, üzerine projeler düşündüğünüz veya bir müşterinize ait olması gereken bir domaini kaybetmek veya onu mecburen strato.com sunucularında istemediğiniz şekilde barındırmak zorunda kalabilirsiniz.

Kaldı ki sektör standartlarına uygun bir destek sistemlerinin olmaması heran bir talebinizin veya bir probleminizin veya bir sorunuzun olması muhtemel olan bu yapı içerisinde kabul edilebilecek bir eksiklik değildir.
Bu sebeplerle strato.com firmasından hizmet almadan önce birkaç defa düşünmeniz uygun olacaktır.

Günlerce kapalı kalan bir web sitesinin sizi uğratabileceği zararları, müşterilerinizle yaşayabileceğiniz problemleri düşündüğünüzde yönetilebilir bir alt yapıya ve sağlıklı bir destek sistemine sahip firmaları tercih etmek maliyet karşılaştırmasına göre firma seçmekten daha cazip olacaktır.

İnternette biraz araştırma yaparak şu anda bu makalede verilen bilgilere paralel çok sayıda örnek bulmanız mümkündür.