Microsoft yani Hotmail, Outlook ve Live.com Mail Servisleri Yine Türkiye’yi Blokladı!

Spread the love

Microsoft’un mail servisleri olan hotmail.com , outlook.com ve live.com servislerini kullananlar sık sık email alamama problemi yaşamaya başladılar. Bunun nedeni Microsoft’un spamları ve virüsleri engellemek için kullandığı filtrelerin anlamsız bir şekilde ve topluca IP adreslerini engellemesinden kaynaklanıyor.

Microsoft’un yıllardır bir türlü bir rutine sokamadığı güvenlik filtreleri sık sık yaptığı gibi yine Türkiye lokasyonlu birçok IP adresini engellemiş durumda. Bu sebeple hotmail.com , outlook.com veya live.com üzerinden email adresi kullanıyorsanız Türkiye’den size gönderilen mesajların bir kısmı hatta zaman zaman tamamına yakını mail adresinize ulaşmadan Microsoft’un spam filtreleri tarafından silinecektir.

 


Eğer mail servisi sağlıyorsanız ve müşterileriniz hotmail adreslerine mail gönderemediğini bildiriyorsa durum kötü demektir. Malesef Microsfot’un bu durumlara çözüm üretmek üzere oluşturduğu bir geri bildirim sistemide bulunmuyor. Basit birkaç form ile başvurarak cevap verilmesini ummaktan başka bir seçeneğiniz bulunmuyor. Size birkaç gün sonra bir cevap dönse bile bildirdiğiniz problemle pek alakalı olmayan otomatik olarak gönderilmiş veya bir operatörün inceleme yapmak için daha fazla bilgi verin gibi baştan savmak amaçlı cevabı ile karşı karşıya kalacaksınızdır. Başvurunuzdan birkaç gün sonra bir Microsoft personeli size, IP adresinizin neden bloklandığını anlayamadıklarını ve araştıracaklarınıda bildirebilir. Her durumda oturup beklemekten başka çareniz yoktur.

Kesin çözüm ise başarısız alt yapısı ile düşük servis kalitesine sahip olan hotmail.com , outlook.com ve live.com gibi Microsoft’un mail servislerinden uzak durmak olacaktır. Zaten bunları kullandığınız sürece bu tip erişim problemleri nedeniyle mutlaka bir tane yedek gmail adresi, yandex adresi, mynet adresi vb alternatif bir adres kullanmak zorunda olacaksınız.