GNS3 Nasıl Kurulur? Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır

Spread the love

GNS3 Nedir? Nasıl Kurulur ve Nasıl Kullanılır?
Router, switch, firewall gibi cihazları bilgisayarımızda sanal olarak fakat gerçeğiyle birebir aynı özelliklerde çalıştırmamızı sağlayan bir simulasyon yazılımıdır. Fiziksel bir cihazın içinde çalışan işletim sisteminin imajını (IOS veya flash’da deniyor) GNS3’e ekleyerek fiziksel cihazla çalışıyormuş gibi kullanabiliriz.
Firewall, router, switch gibi cihazların içinde çalışan yazılıma yani işletim sistemine IOS, imaj veya flash denir.

Bu şekilde cihazları satın almadan inceleme, özelliklerini, performanslarını ve çalışma mantıklarını öğrenme imkanımız olabilmektedir. Ayrıca GNS3 eğitim amaçlıda kullanılmaktadır. Network, güvenlik veya sistem eğitimi veren kurslar eğitimlerinde senaryo/proje yapmaları için her öğrenciye router’lar, firewall’lar ve switch’ler vererek gerçek bir fiziksel ortam sağlayamazlar. Fakat GNS3 programı içinde istedikleri kadar router, switch, firewall kullanarak projeler veya senaryolar oluşturarak eğitim verebilirler.

GNS3 cihazlar ve/veya network gerçekte nasıl çalışıyorsa o şekilde simüle edilmiş bir ortam oluşturur.  Cihazların GNS3 içindeki menüleri, komutları ve komut ekranları gerçek fiziksel cihazlardakilerle birebir aynıdır. Hatalı bir işlem yaptığınızda nasıl gerçekte cihazınız çalışmıyorsa GNS3 içinde de aynı şekilde çalışmayacaktır.

Sonuç itibari ile fiziksel switch, firewall yada router içinde bir yazılım çalışmaktadır. Aynı yazılımı GNS3 içine attığınızda yazılım fiziksel cihazın içinde nasıl çalışıyorsa aynı şekilde çalışmaktadır. Bu şekilde sanal firewall, switch veya router konfigüre ederek test edebilirsiniz, cihazları kullanmasını öğrenebilirsiniz.
GNS3 içinde VM’ler (virtual machines) yani sanal sunucularda çalıştırılabilmektedir. Fakat biz VM kullanmayacağız. Bizim bu serideki amacımız GNS3 içinde network cihazları ile çeşitli senaryolar oluşturmak ve uygulamaktır.

GNS3 vs Cisco Packet Tracer?
Cisco Packet Tracer mi yoksa GNS3 mü? Bu şekilde bir soru sorulabilir. Packet Tracer cisco markasına özel ve cisco cihazları ile testler ve eğitimler yapılabilen bir yazılımken GNS3 markalardan bağımsız ve birçok markanın cihazını test edebileceğiniz bir yazılım. Bu sebeple Packet Tracer çok daha dar kapsamlı ve cisco markasına özel kalıyor. Fazla bilgi göz çıkartmaz mantığıyla Packet Tracer’da öğrenmenizi öneririz. Başka bir eğitim videomuzda Cisco Packet Tracer kurulumu ve kullanımını inceleyeceğiz. Videolarımızdan çıktıkları anda haberdar olmak için SunucuDestek.Com youtube kanalına abone olmanızı öneririz.

GNS3 Programı Nasıl Kurulur? Ayarları Nasıl Yapılır?
Sorularının cevapları için aşağıdaki GNS3 kurulum videmouzu izlyebilirsiniz. Bu eğitim videomuzda GNS3 programının download edilmesinden başlayarak, kurulum işlemleri, içine IOS eklenmesi ve ilk ayarları detaylı olarak anlatılmıştır.  Aşağıdaki linkten eğitimlerimizde kullanacağımız örnek IOS’ları (imaj, flash) indirebilirsiniz. Yeni IOS’lar geldikçe liste güncellenecektir. İnternette GNS3 ios flash image şeklinde arama yaparak daha başka IOS’larda bulabilirsiniz. Kurulumdan sonra, GNS3 içinde bulunan server antivirüs programlarınca engellenebilmektedir. Eğer server bağlantı hatası alırsanız antivirüs programınızı durdurarak programı yeniden başlatın.

GNS3 örnek IOS’ları (imaj veya flashları) için tıklayınız.

Sorularınız varsa SunucuDestek.Com youtube kanalımızdaki videonun yorum kısmına yazabilirsiniz.