WordPress Sitesine SSL Nasıl Alınır ve Nasıl Kurulur

İlk önce wordpress siteniz için bir SSL sertifikası alarak kurabilirsiniz. Bu işlemi hosting servis sağlayıcınız sizin için yapabilir yada size yardımcı olabilir. Web siteniz Cpanel yada Plesk kontrol paneli bulunan bir sunucuda ise bu panellerin sağladığı ücretsiz SSL sertifikasını kolayca kurarak kullanabilirsiniz. Cpanel/Plesk kontrol panelinizde SSL işlemleri bölümünden SSL kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu sertifikalar gerçek ve geçerli sertifikalardır. Eğer böyle bir imkan yoksa her hangi bir siteden en ucuz SSL sertifikasını alarak domaininize kurabilirsiniz.

SSL işlemlerini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız SSL sertifikanızı ve kurulum hizmetini SunucuDestek.Com’dan satın alabilirsiniz. İletişim sayfamızı kullanarak bize ulşabilirsiniz.

SSL sertifikanız kuruldu ve web sitenize girdiğinizde adres satırında yeşil kilitli ikonu görüyorsanız, şimdi sıra geldi WordPress’e, kendini komple SSL altında çalıştır demeye.  WordPress sitemizi SSL altında çalışır hale getirmek için kullanabileceğimiz değişik eklentiler mevcut. Biz iThemes Security eklentisini tercih ettik.  Eklentiler bölümünden  iThemes Security  kurarak ayarlar kısmından SSL seçeneğini aktif hale getirmemiz yeterli olacaktır.

Aşağıdaki görselde,
1” ile gösterilen “Settings“e tıklayın ve sağ tarafta açılan seçeneklerden
2” ile gösterilen kısımda SSL başlığı altındaki “Enable” butonuna tıklayarak SSL’i tüm siteniz için aktif hale getirin. Yapacağınız tüm işlem bu kadar.

Sonra wordpress sitenizin ana sayfasına ve alt sayfalarına girerek adres satırındaki kilidin kapandığını ve yeşil olduğunu kontrol edin. İsterseniz kilide tıklayarak sertifika detaylarınıda kontrol edebilirsiniz.

Bu şekilde wordpress sitenize gelen ve giden veriler SSL ile şifrelenmiş olarak aktarılacaktır. Google son yıllarda SSL altında çalışan sitelere daha fazla ilgi göstermeye başlamıştır. Bu anlamda SSL kullanmak SEO sonuçlarına olumlu etki yapacaktır.

Ek olarak wordpress güvenliğinizi +1 arttırmak için secret keyleri kullanın. Aşağıdaki linkten secret key satırlarını alarak wp-config.php dosyanızda key satırlarını bularak bu kısma ekleyin. Aşağıdaki sayfayı her güncellediğinizde yeni keyler üretecektir.

http://api.wordpress.org/secret-key/1.1/salt

iThemes Security  eklentisi SSL aktive etmek için değil aslında bir güvenlik eklentisidir. Bu eklenti ile yetkisiz giriş denemelerini, basit brute force atakları engelleyebilirsiniz ve log’layabilirsiniz. Eklenti yetkisiz giriş denemeleri yapan IP adreslerini banlayabilmektedir.

SSL kurabilmek için web siteniz kendisine ait bir IP adresi ile çalışmalıdır.  Bu hizmetleri temin etmek ve kullanmak konusunda yardıma ihtiyacınız varsa SunucuDestek.Com üzerinden web sitesi barındırma hizmeti, kiralık IP adresi ve SSL sertifikası + kurulum hizmetlerini satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın